Buď zapomínají pít, nebo pijí, co nemají. Ne všechno, co teče, se totiž automaticky hodí i do vašeho pitného režimu. Zejména v létě je přitom klíčové nastavit příjem tekutin tak, abyste svému tělu pomohli horka zvládat co nejlépe.
Co pít a co ne?
Káva, černý čaj, džusy, sladké nápoje jako kůly a ledové čaje, ale i ochucené minerálky, silně mineralizované a sodovky obsahují mnoho látek, kterých se tělo musí zbavit. "Slazené nápoje v létě dehydrují, protože obsahují nadbytek cukru, který ani organismus zdravého člověka nestačí zpracovávat. Část z něj pak uniká do moči a strhává s sebou i vodu, "říká MUDr. Eva Beňová a dodává, že stejný princip platí i při barvivech, konzervanty či umělých příchutích: "Tělu takto dodáváme chemikálie, které musí být detoxikováno a vyloučeny - za pomoci vody. Efekt doplňování tekutin si tak sami snižujeme. "
Jako jediná podle lékařů tělu nejefektivnější dodá potřebné tekutiny čistá pramenitá voda bez bublinek as nižším obsahem rozpuštěných minerálních látek, ideálně do 500 mg / l. "Sázkou na jistotu jsou v tomto směru pramenité kojenecké vody, které musí splňovat i přísná kvalitativní kritéria," radí MUDr.Beňová.
Odolejte pokušení ledovému
Denně vaše tělo vyloučí minimálně 2-2,5 litru vody, kterou je třeba nahradit.Letní horka nás přitom často svádějí sáhnout po ledově vychlazených nápojích - a to je chyba. Studené nápoje totiž žaludek musí nejprve ohřát na tělesnou teplotu, organismus tak nutíme produkovat další teplo. "Tělo ochlazuje ne pití nápoje, ale odpařování potu, tedy až když se nápoj optimální teploty v žaludku vstřebá a tělo hydratuje. Vlažné nápoje tak v konečném důsledku ochlazují v létě efektivněji," říká lékařka.
Věděli jste, že ...?
- Už dvouprocentní ztráta vody v těle má za následek až pětinový pokles výkonnosti organismu.
- V létě k dehydrataci dochází následkem horkého počasí rychleji a pokud tekutiny nedoplní ve pravidelném rytmu, začnou se stupňovat její příznaky - suchá kůže a sliznice, pocit sucha v ústech, přehřátí, podráždění a neklid, únava, malátnost a bolesti hlavy.
- Dlouhý splývavý oděv vás v létě od horka ochrání lépe než minimalistické oblečení. Vzduch je totiž nejlepší izolátor a jeho vrstva pod delším tričkem či šaty udržuje optimální teplotu na povrchu těla, dokud horko je pouze z vnější strany oděvu. Organismus si tak udržuje příznivější klima, jako když je odhalen a vystaven slunečnímu záření přímo.
Žádné komentáře:
Okomentovat